Geleceğin Meslekleri: En İyi ve En Çok Kazandıran Meslekler

0
46
görüntülenme

Kariyer seçimi aşamasında en çok kafa yorulan konulardan biri; en umut verici mesleğin hangisi olduğudur.

Dünya hızla değişirken, insanların ihtiyaç duyduğu meslekler de hızla değişiyor. Özellikle teknolojik değişimler nedeniyle birçok mesleğe talep artmakla birlikte, belirli meslekleri robotlara ve yazılıma emanet etme oranı da artıyor.

Önümüzdeki yıllarda (ortalama 10-20 yıl), daha fazla istihdam fırsatı ve daha fazla maaş fırsatı sağlayabilecek en iyi 10 mesleği sizler için listeledik.

Yazılım Geliştirici

Yazılım, iş dünyasında sıkça ihtiyaç duyulan bir konudur. En küçük işletmelerde dahi yazılım ihtiyaçları günden güne artıyor. Bugün bile büyük iş fırsatları sunan bu mesleğe önümüzdeki birkaç yıl içinde talebin artması bekleniyor.

Tıbbi Genetik Uzmanı

Bugün bile genetik, birçok hastalığı temelden çözmek için büyük fırsatlar sunuyor. Genetik uzmanların iyi bir eğitim almasıyla birlikte kendilerini geliştirebilecek uzmanlara olan talebin artması beklenmektedir.

Veritabanı Yöneticisi

Küresel olarak, şirketlerin sahip olması gerekenden çok daha fazla veriye ve bu verileri toplamak için kullanılabilecek veritabanlarına olan talep artıyor. Ülkemizde veri tabanında yer alan başarılı isimler çok yüksek maaşlar almaktadır.

Diş Doktoru

Ağız ve diş sorunları ile ilgilenen geçerli doktora derecesine sahip diş hekimleri; potansiyelini her geçen gün arttırmaktadır. Maaş ortalamaları ise çoğu mesleğin üstünde yer alıyor. Ülkemizde yeni açılan bölümler sayesinde Diş Hekimliği bölümünü kazanmak ise kolaylaştı.

Yenilenebilir Enerji Uzmanı

Birçok çevresel faktör nedeniyle küresel ısınma kötüye gidiyor; yenilenebilir enerji ile ilgili araştırmalar ülke ve kuruluşlardan destek almaya devam ediyor.

Rüzgâr, güneş, su ve diğer birçok yenilenebilir enerji uzmanına olan talep artıyor. Ayrıca bu alanda çalışan kişilere dünyanın her yerinde iş imkânı bulunmaktadır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, bu alanda çalışan uzmanların uluslararası aktivistler olarak bile görülmesi beklenebilir.

Evde Sağlık Danışmanı

Sektör genellikle yıllık %3 – 4 büyümesine rağmen; 2020 yılında ortaya çıkan Koronavirüs salgını sebebiyle sektör bir anda %700’den fazla büyüdü. Önümüzdeki birkaç yıl içinde büyüme bu kadar hızlı olmayacak olsa da ciddi bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Evde sağlık danışmanlığı, günümüzde dahi öne çıkan bir meslek dalıdır.

Siber Güvenlik Uzmanı

Kaç yaşında olduğunuz veya ne tür bir iş yaptığınız farketmiyor; dünyanın her yerinde insanlar ağ güvenliğine yönelik tehditlere maruz kalabiliyor.

Bu konu yetişkin bireyler için daha az tehdit edici olmasına rağmen, işletmeler ve kurumlar için oldukça önemli bir konu. Ek olarak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, oldukça uzman profesyonellerin yönetimine duyulan ihtiyaç da sürekli artıyor.

Çevre Mühendisi

Çevre mühendisliği, doğrudan yenilenebilir enerji ile ilgili önemli meslek dallarından biri olarak sayılıyor. Gelecek hakkında konuşurken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de insan ve çevre arasındaki uyumu en iyi şekilde sağlamaktır. Bu alanlardaki mezun sayısının fazla olmasının ve istihdam oranının düşük olmasının en büyük nedeni; Türkiye’nin bu alanda profesyonel bir eğitim sisteminin olmamasıdır. Gelecekteki ana dallardan biri olan bu bölümü seçmeyi planlıyorsanız, uluslararası eğitim olanaklarından yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Evlilik ve Aile Terapisti

Günümüz dünyasında evlenme oranı hızla düşerken boşanma oranı hızla yükseliyor. Evlilik ve aile terapistliği kesinlikle geleceğin parlak mesleklerinden biri olacaktır.

Pazar Araştırması Analisti

Günümüzde şirketler için en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri pazar araştırmasıdır. Fakat, bu alanda uzman bulmak oldukça zordur. Ülkemizde başarılı pazar araştırma analistleri aynı zamanda yüzlerce firmaya hizmet verebilmektedir. Bu alanda gelişebilirseniz, büyük iş fırsatları sizi bekliyor olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here